Perşembe, Eylül 17, 2020
info@keyifpesinde.com
Öneri ve İpuçları

Trekking (Yürüyüş) Botu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Trekking (Yürüyüş) Botu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Trekking (yürüyüş) botu yapılan aktiviteye bağlı olarak koruyucu, dayanıklı ve rahat olmalıdır. Doğru ayakkabı seçimi, yapılacak aktiviteye ve araziye göre değişir.

1.   Ayakkabı yapısı  – uygunluk

Bu konuda ne kadar araştırma yaparsanız yapın son kararı ayakkabıyı giydikten sonra verin. Ayağınıza tam oturmayan, büyük veya küçük bot giymek uzun sürecek yürüyüşlerde sırt ve bel ağrısına yol açar. Bu nedenle ayakkabıyı giydiğiniz ilk andan itibaren ayağınızın rahat ettiğinden emin olun. “Kullandıkça ayağıma oturur” düşüncesine kapılmayın.

Ayakkabıyı denerken günlük ince çoraplar değil, kalın çoraplar giyin. Tabi burada hangi mevsimde yürüyüş yapacağınız da önemli. Her mevsim için ayrı bir ayakkabı gerekeceğinden farklı kalınlıktaki çoraplarla ayakkabıları deneyin. Gerekirse 2 kat çorap giyerek de botları deneyebilirsiniz.

2.   Bilek desteği

Engebeli arazilerde yürüyüş yapılacağından botların bilek destekli olması sağlığınız açısından önemlidir. Bilekli botlar arazide ters bir hareket yaptığınızda bileğinizin esnemesini ve burkulmasını engeller.

Bazı botlarda bilek desteğine ek olarak köpük yastığı da bulunabiliyor. Bunlar hem konforu hem de güvenliği arttırdığından ilk tercih edilmesi gereken ayakkabılar diyebiliriz.

 

3.   Mevsimlere göre bot + çorap

Gidilecek araziye ve mevsime uygun bot seçimi yapmak gerekir. Karlı bir arazide veya soğuk bir havada ince bot giymek,  ayaklarınızın donmasına yol açabilir. Aynı şekilde sıcak bir havada kışlık bir bot giymek hem ayağınızın zarar görmesine hem de aşırı şekilde kokmasına neden olabilir.

4.   Su geçirmez astarlar

Bazı modellerde Gora-Tex denen bir kumaşla suyun dışarıda kalması sağlanır. Ancak Gora-Tex’ler belli bir seviyeye kadar suyu tuttuktan sonra fazlasını içeriye almaya başlar. İçeriye giren suyu boşaltmak için ayakkabıyı çıkarmanız gerekir.

Gora-Tex dışında bazı deri ve astar türleri de ayakkabının su almasını engeller. Bunların kalitesi arttıkça fiyatı da artacağından bütçenize göre en uygun olanı seçmeye çalışın.

5.   Bot tabanı

Arazi koşullarına ve taşıyacağınız yüke göre değişir.  Düz arazilerde yumuşak ve esnek tabanlı, engebeli arazilerde ise sert ve kalın tabanlı, bilek destekli botlar tercih etmeniz gerekir. Esnek tabanlı botlar daha konforludur ancak didilecek arazi çamurlu ise yine kalın tabanlı bot giymeniz faydalı olacaktır. Çünkü kalın tabanlar hem kaymanızı engeller hem de temizlemesi diğerlerine göre daha kolaydır. Taban dışında ayakkabının uç kısmının da iyi olması gerekir. Aksi durumunda ayağınız arazideki tümsek ve taşlardan zarar görebileceği gibi botun da daha erken yıpranmasına yol açar.

Ayakkabı seçimi yaparken taşıyacağınız yükü de göz önünde bulundurun. Ağır ekipmanlarla yürüyüş yapacaksanız kalın tabanlı ve dişli botlar giymeniz gerekir.

 

 

 

Bize Katıl !
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Kamp ve Doğa hayatı ile ilgili yeni yazılardan, gezilerden, tavsiyelerde haberdar olmak için abone olun.
Gizliliğinize saygı duyuyor ve korumayı ciddiye alıyoruz.

Bize Katıl!

Kamp & Karavan ve Doğa hayatı ile ilgili yeni yazılardan, gezilerden, tavsiyelerden haberdar olmak için abone ol.

Teşekkürler.

Eksik ya da hatalı girdiniz.

Bir cevap yazın

Trekking (Yürüyüş) Botu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Send this to a friend