Pazartesi, Eylül 14, 2020
info@keyifpesinde.com
Öneri ve İpuçları

Kamp Çantası Seçerken, Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İyi Kamp Çantası Nasıl ve Neye göre Seçilir ? Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Doğru kamp çantası tanımı kişiden kişiye değişebileceği gibi seyahat türüne göre de değişebilir. Bu nedenle yapacağınız aktiviteyi iyi planlamalı ve malzemelerinizi buna göre almalısınız.Şimdi kısaca kamp çantası alırken nelere dikkat etmeliyiz bunları inceleyelim.

1.   Dayanıklı Çanta Seçin

Kamp çantası alırken ilk olarak dikiş ve kumaş kalitesine bakılmalıdır.

Özellikle uzun süreli yapılacak yürüyüşlerde kamp çantasının yırtılması, su alması veya kayışının kopması gününüzün kötü geçmesine neden olabilir. Bu nedenle çanta seçerken öncelikle kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca kaliteli çantalar kolay kolay deforme olmayacağından daha rahat yürüyüş yapmanıza olanak sağlar.

2.   Çanta ağırlığı

Seyahate çıkarken yanınıza olabildiğince az eşya almaya çalışın. “O da lazım olur” diyerek alacağınız her eşya zorlu arazilerde daha fazla yorulmanıza sebep olacaktır. Aynı durum çanta için de geçerlidir. Mümkün olduğunca hafif olan çantaları tercih edin. Eşyaların yüküne bir de çantanın ağırlığı eklenmesin.

📍“Korsan Koyu” Antalya Kumluca ilçesine bağlı Mavikent beldesinde bulunan, güzide bir koy. 🏕Çadırla yapmış olduğumuz kamplarımızdan birisiydi bizde hatırası ve anısı çoktur. ☀️ İlkbahar mevsiminde gitmemize rağmen günü birlik pikniğe gelenler, bizim gibi kampa gelenler, keşif amaçlı gelenler hatta hafta sonu bir trekking kafilesi de gelmişti. Bir sabah uyandığımızda dışardan gelen seslere inanamamıştık ne oluyor diye kafamızı çadırlardan çıkardığımızda motokrosların orda antreman yaptığını görmüştük ve çok da şaşırmıştık. Bölgede: ✅Balık tutabilirsiniz. ✅Trekking yapabilirsiniz. ✅Denize girebilirsiniz. ✅Gelidonya fenerine yürüyebilirsiniz. ✅ Koyda tüm gün oturarak, denizin keyfini çıkartabilirsiniz. 🌀 Araç ile gittiğinizi düşünürsek 10dakikalık bir mesafede marketin olduğunu da hatırlatalım.

A post shared by Keyif Peşinde (@keyifpesinde) on

3.   Omuz, sırt ve bel destekli Kamp çantaları alın

Alacağınız kamp çantası muhakkak omuz, sırt ve bel desteği sağlayacak şekilde tasarlanmış olmalı.

Bu destekler sayesinde bacaklarınızın çabuk yorulmasını engelleyebilir, ağırlığın tüm vücuda eşit olarak dağılmasını sağlayıp daha rahat yürüyüş yapma imkanı bulabilirsiniz. Desteklere ek olarak CR taşıma sistemi ve 3D süspansiyon özelliği olan çantalar, daha rahat yürüyüş yapmanızı sağlayacaktır.

4.   Çanta hacmi

Gereğinden fazla büyük çanta almak yürüyüşünüzü zorlaştırabilir. Bu nedenle konaklama yapmayacaksanız 40-60 litre hacmindeki çantalar fazlası ile yeterli olacaktır. Konaklama yapılması durumunda ihtiyaçlarınıza göre 110 litreye kadar geniş hacimli çantaları da tercih edebilirsiniz.

5.   Çanta bölmeleri

Çanta alırken dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise cep ve bölmelerdir.

Dizüstü bilgisayar, tablet gibi elektronik eşyaları yanınıza alacaksanız, bunlar için ayrılmış özel bölmesi olan çantaları seçin.  Bunun dışında, kirli ve temiz çamaşırları ayrı ayrı koymak için çantanın ana bölümün 2 parçadan oluşması da işlerinizin kolaylaşmasını sağlar.

Çantanın içi kadar dışının da opsiyonel olmasına dikkat edin. Çadır, uyku tulumu, mat, baton gibi eşyaları rahatça yerleştirmek için çantanın dışında çokça yer olduğundan emin olun.

Bazı firmaların gelişmiş çanta modellerinde metal destekler de bulunabiliyor. Özellikle çok ağır eşya taşıyacak olanların bu tür çantaları seçmesi daha doğru olacaktır.

6.   Çantanın Kendi Yağmurluğu Olmalı

Kamp çantası ne kadar su geçirmez olursa olsun yoğun bir yağışta bir süre sonra içeri su almaya başlar. Bu nedenle çantada yağmurluk yoksa dışarıdan muhakkak ek bir yağmurluk almanız gerekir.

 

 

Bize Katıl !
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Kamp ve Doğa hayatı ile ilgili yeni yazılardan, gezilerden, tavsiyelerde haberdar olmak için abone olun.
Gizliliğinize saygı duyuyor ve korumayı ciddiye alıyoruz.

Bize Katıl!

Kamp & Karavan ve Doğa hayatı ile ilgili yeni yazılardan, gezilerden, tavsiyelerden haberdar olmak için abone ol.

Teşekkürler.

Eksik ya da hatalı girdiniz.

Bir cevap yazın

Kamp Çantası Seçerken, Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 
Send this to a friend