Pazartesi, Eylül 14, 2020
info@keyifpesinde.com
Ne, Nedir ?

Doğa Yürüyüşü (Trekking) Nedir?

Doğa Yürüyüşü (Trekking) Nedir ?

Doğa Yürüyüşü, Trekking Nedir?

Doğa Yürüyüşü (Trekking) Nedir?

 

Kelime anlamı olarak doğa yürüyüşü (Trekking) doğa içerisinde belli mesafeyi yürüyerek kat etmektir. Günümüzde özellikle büyükşehir ve çevrelerinde grup halinde ya da bireysel olarak yapılan doğa yürüyüşleri popülerleşmesi ile birlikte doğa yürüyüşü nedir gibi sorularda oldukça popüler hale geliyor. Doğa yürüyüşü sadece doğanın içerisinde yapılan bir yürüyüş aktivitesi demek değildir eğer öyle söylersek bu sporun kendi içerisindeki zorluklarını ve insana kattığı değer ve anlamı katmadan bir tanım yapmış oluruz. Doğa yürüyüşleri insanda öncelikle başarmak isteğini perçinler. Belli bir amaç doğrultusunda atılan her adım o amaç noktasında varıldığında çok zevklidir. Bir akşam vakti bir dağ yamacında sıradan bir kayaya yaslanıp arkanıza baktığınızda bugün bir dağ yürüdüm demek gerçekten harika bir duygudur. Güneş batarken altında bulunan manzaraların hepsini ben bugün yürüdüm diyebilmek bu hissi tatmak gerçekten şahanedir. Ayrıca belirtmek gerekir ki doğa yürüyüşleri bir gün sürebileceği gibi kampçılık gibi sporlarla birleştirilerek haftalar ya da aylar boyunca sürebilmektedir. Bir haftalık dahi olsa doğa yürüyüşü ve kampçılıktan sonra dünya artık çok başka bir anlam ve boyut kazanacaktır.

Doğa yürüyüşleri daha öncesinden hazırlanan rotalar dahilinde bir grupla yapılabileceği gibi doğa içerisinde içinden gelindiği gibi bir rota oluşturularak da yapılabilmektedir. Yalnız planlı olmayan rota oluşturulması sırasında harita bilgisine, telefonun GPS bilgilerinin açık olmasına ve de gerekli iletişim cihazlarının yeterli şarjlarının olmasına çok dikkat edilmelidir. Uzun süreli doğa yürüyüşlerinde özellikle fazladan batarya ya da powerbank gibi şarj etme cihazları götürülmesi çok önemlidir.

Ayrıca doğa yürüyüşü nerede yapılır ya da doğa yürüyüşü kimlerle yapılır gibi sorularla sıkça karşılaşmaktayız. Bu bakımdan özellikle büyükşehir belediyelerinin belli takvimleri olmasının yanı sıra özel tur ve doğa konusunda eğitimli insanlarla yapılabilmektedir. Yeterli tecrübe ve bilgi edinildikten sonra dikkatli araştırmalar ile birlikte bireysel ve kendi çevreniz tarafından oluşturduğunuz bir grupla da gidebilirsiniz. Yalnız bu konuda önceden tecrübe edinilmesi oldukça önemlidir. Bu tecrübeler direk olarak alanda olmasının yanı sıra internet üzerinden de edinilebilir. Örneğin internet üzerinden ateş yakmak, yön bulmak ve benzeri konular hakkında yapılan araştırma ve notlar doğada direk olarak uygulama şansı bulunabilir. Bu şekilde hem araştırma hem de uygulama ile yeterli tecrübeler kazanılır.

Doğa Yürüyüşünde Yapılacaklar Nelerdir?

 

Doğa yürüyüşü öncesi, sırası ve sonrası olarak üç kısma ayrılabilmektedir. Bunların en önemli bölümlerinden birisi de doğa yürüyüşü öncesinde yapılacak şeyler neler olduğudur. Yürüyüş planı yapma evresinde doğa yürüyüşünün parkurlarının zorluk dereceleri hakkında bilgi edinmek gereklidir eğer daha ilk tecrübelerinizden biri ise ilk 3 zorluk etabı oldukça uygundur. Ayrıca mevsim hakkında bilgi alınması da gerekir hava durumu ne olacağı, yağmur mu yoksa aşırı güneş mi olacağı oldukça önemlidir. Hazırlıksız yakalanılan bir yağmur doğa yürüyüşü bir eziyet haline getirebilir. Tabii ki doğa içerisinde yağmura karşı alınabilecek önlemler vardır fakat bu yürüyüşün sekteye uğramasına neden olabilir. Öncelikle eğer bitiş noktasında sizi alacak bir araç varsa etapların mesafelerini ve ayrılacak sürelerin iyi hesaplanması gerekir. İlk başlarda kendi kondisyonunuzu ölçmek ve sağlık durumunuzu görmek için çok zorlu ve hızlı yürüyüşler yapmamanızda fayda vardır.

 

Doğa Yürüyüşü Ekipmanları Nelerdir?

Doğa yürüyüşü öncesinde en çok sorulan sorulardan biri ise doğa yürüyüşü ekipmanları nelerdir sorusudur. Bu konuda çevrenize danıştığınızda ilk fark edeceğiniz konu şu ki herkesin kendine has ve özel zorunlu hissettiği olmazsa olmaz dediği ekipmanlar vardır bu bakımdan doğa yürüyüşlerine ilk başlanılan zamanlarda duyulan ve tavsiye edilen her şeyin alınmasına gerek yoktur hele ki bazı ekipmanları ücretleri oldukça yüksekken. Zorunlu olarak alınması gereken doğa yürüyüşü ekipmanları ise aşağıda liste halinde yazmaktadır.

  • Ayakkabı

Doğa yürüyüşlerine başlamadan önce alınması gereken ilk ekipman tabii ki ayakkabıdır. Doğa yürüyüşünü sırasında ayakların çok fazla yıpratmaması ve güç kaybetmemesi çok önemlidir. Aslında doğa yürüyüşü ayakkabılarının hangi özellikleri taşıması gerektiğini yazmak istesek bu çok fazla vaktimizi alabilir bu yüzden ilk başta başlarken ayakkabı için yüksek bütçeler ayırmak yerine daha acemi ve düşük bütçeli ayakkabıları seçebilirsiniz bu şekilde doğada ihtiyacınız olan ayakkabı şeklini de anlamış olursunuz. Yine de düşük bütçeli olsa dahi dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunur bunlardan ilki kaymaz taban olması kayganlık seviyesi çok düşük ayakkabılar sizin sakatlanmanıza neden olabilir özellikle ıslak zeminde kaymaz yapısına çok dikkat edilmesi gerekir. Bunun haricinde de mümkünse boğazlı yürüyüş ayakkabıları alınmasında fayda vardır çünkü boğazlı yürüyüş ayakkabıları ayağı sarar ve burkulmaların önüne geçer. Doğa yürüyüşü sırasında ayağın burkulması belki de gelebilecek en kötü kazalardan biridir.

  • Sırt Çantası

Doğa yürüyüşleri konusunda en çok yapılan yanlışlardan biri de sırt çantaları üzerinedir özellikle piyasa içerisinde oldukça uygun ve çok kapasiteli sırt çantaları olduğu için insanlar yanılgıya düşebilmektedir. Bu konuda söylenmesi gereken ilk şey sırt ve bel desteği. Ucuz üretilen  çantaların hiçbirinde sırt desteği bulunmamaktadır ve ucuz iki kumaştan üretilen perlonlarla bunlar bel desteğidir diye müşteriye yalan söylenmektedir bu bakımda kaliteli ve markası olan bir ürün almak oldukça yararlı olacaktır. Çantanın boyutu ise yürüyeceğiniz gün ve mesafe uzunluğuna göre değişim gösterebilir fakat ilk etapta günlük yürüyüşler için 20 ve 30 litrelik yürüyüş çantaları işinizi görecektir. Kötü bir çanta yürüyüşü eziyet haline getirebilir b yüzden bel ve sırt desteği olmasına sırttan uzak durmasına ve arkasında fileli bir yapı olmasına dikkat edilmesi gerekir bu şekilde terlemede olmayacaktır. Bel ve göğüs bölgesini kavuşturan perlonların varlığı sizi yükü taşırken oldukça rahat hissettirir. Eğer yürüyüş sırasında küçük tüp ve kahve takımları gibi şeylerde götürecekseniz ki yürüyüş molalarında çay ve kahveler gerçekten büyük bir dinlendirici özelliği vardır bu konuda 40 litrelik bir çantayı da düşünebilirsiniz. Burada asıl olan az olan ile idame etmek olduğu için litresi az olan çantaları dahi dışına bölüm takarak ya da kullanışlı kullanarak oldukça güzel hale getirebilirsiniz. Ayrıca ilk seferlerde evdeki sırt çantalarınızla da yürüyüşe katılabilirsiniz bu kötü bir deneyim olabilir ama kısa mesafeli bir yürüyüş içinse çok zorlamayacaktır.

  • Yağmurluk

Yağmurlukta doğa yürüyüşleri sırasında oldukça yararlı olan bir eşyadır. Özellikle çantalar için olan yağmurlukları yanınıza almak çok önemlidir. Yağmur sırasında çanta içerisinde olan eşyalar ve elektronik cihazlar ıslanabilir bunun için çanta yağmurlukları kullanılır ve oldukça uygun fiyatlıdırlar. Ayrıca ilk başlarda kullanmak için bir pançoda alabilirsiniz bu hem sizi hem de çantanızı koruyabilmektedir. B bakımdan başlangıç için panço daha faydalı olacaktır.

  • Bandana veya Şapka

Bandana veya şapka da doğa yürüyüşü sırasında alınması gereken eşyalardan biridir özellikle orman içerisinde yürürken düşebilecek toz ve dal kırıntılarının saça bulaşmaması ve terin emilmesi için oldukça önemli bir yeri vardır ayrıca şapkalar güneşli havalarda görüşün daha kaliteli hale gelmesini ve yürüyüşün daha sağlıklı olmasını sağlar.

  • Yiyecek ve İçecek

Yiyecek ve içecek kısmı kişilerin tercihlerine göre değişse de yürüyüş esnasında yanında bulundurulursa çok faydası olan yiyecek ve içecekler vardır. Bunlardan ilki tabii ki sudur. Su ihtiyacının boyutu yürüyüş parkuruna göre değişmektedir eğer su kaynakları arasındaki mesafe çok uzaksa fazladan su taşınması gereklidir. En ideali ise en azından bir litre suyun olmasıdır. Yürüyüş esnasında yorgunluk ve terlemek su ihtiyacını artıracağı için bir litre su bulundurulması gerekir. İkincisi ise kuru meyve ve fıstıklarla oluşturulan karışımlardır. Yürüyüş sırasında kaybedilen enerjiler fıstık ve kuru meyveler ile sağlanır. Fazla önemli gibi durmasa da yürüyüşte çok fazla faydasını görürsünüz. Ayrıca enerji için çikolata gibi yiyeceklerde götürülebilir. Doğa yürüyüşlerinde termos içinde çay ya da kahve de götürülebilir. Bu ihtiyaçtan daha çok keyif için çok değerlidir. Verilen molalarda kahveler şehirde olduğundan çok daha değerli ve tatlı hala gelir. Eğer doğa yürüyüşü uzun bir mesafede ise ekmek arası yiyeceklerinde götürülmesinde fayda vardır aksi takdir açlık yüzünde doğadan tat alamayabilirsiniz.

  • Düdük

Doğa yürüyüşlerinde belki de en basit ama yeri geldiğinde en değerli malzemelerden birisi ise düdüktür. Sizin ya da bir başkasının kaybolması durumunda yön bulmak ve yer tayin etmek amacıyla düdük basit ve kolay bir çözüm yoludur. Ayrıca doğa yürüyüşünün yapılacağı noktalarda vahşi hayvanlar var ise onları kaçıracak düdüklerinde bulundurulmasında fayda vardır.

  • Baton

Baton doğa yürüyüşlerinde en çok kullanılan ekipmanlardan biridir. Özellikle uzun doğa yürüyüşlerinde kişinin fazla yorulmasını engeller. Yürüyüş rotaları sırasında vücudun daha dengeli olmasını sağladığı için kaymaları ve düşmeleri büyük oranda engelleyen batonların çift olarak kullanılması daha uygundur. İlk tecrübeleriniz için kısa mesafeli doğa yürüyüş rotalarını tercih ederseniz eğer baton kullanmanıza fazla gerek yoktur. Batonu zorunlu bir ihtiyaç olarak söylemek yanlıştır fakat doğa yürüyüşü esnasında çok faydalı olduğu için ilerleyen zamanlarda alınması gerekir. Baton alırken ilk dikkat edilecek şey süspansiyonunun olmasıdır. Baton çeşitleri arasında ışıklı ve pusulalı batonlar olsa da bunlar genelde fiyatı artırmak için kullanılır diğer batonlardan daha kullanışlı olduğunu söyleyemem.

  • Diğer Eşyalar

Doğa yürüyüşü sırasında götürülmesi gereken başka bir takım ufak eşyalarda vardır. Bunlardan ilki kapanabilir naylon torbalardır. Hem yağmur sırasında elektronik cihazların korunması için hem de doğa yürüyüşü sırasında çöpleri yere atmamak için naylon torbalar oldukça kullanışlıdır.

Doğa yürüyüşünde ter ve kirlenmelerden dolayı eşyalarınız kullanılamaz hale gelebilir bu yüzden hafif yedek tşört, çorap ve pantolon alınmasında da fayda vardır.

Doğa Yürüyüşünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Başlangıç olarak doğa yürüyüşü esnasında dikkat edilmesi gerekenler tabii ki gruptan kopmamaktır. Doğa da yapılan sporlar tehlikeli olduğu için tek başına yerine en az iki kişilik grupla beraber yapılmalıdır aksi bir durumda yardımcı olacak birinin olması şarttır.

Sadece doğa yürüyüşünde değil bütün doğa sporlarında dikkat edilmesi gereken ilk şey tabii ki doğayı kirletmemek ve ona saygı duymaktır. Bunun için misafiri olduğumuz doğadayken çok fazla gereksiz ses çıkarmamak ve hayvanları ürkütmemek önemlidir. Ayrıca açılmış bir patika yolu varken başka bir patika yolunu takip etmemek ya da yeşil alandan yürürken aynı hizada yürümek doğaya zarar vermemek açısından çok önemlidir. Bunların yanı sıra doğada bulunan mantar ve benzeri bitkilerin bilinçsizce toplanmaması da zehirlenme gibi durumların ortaya çıkmaması açısından önemlidir. Bu yüzden bu konuda eğitiminiz ya da detaylı bilginiz yoksa doğadaki mantar ve benzeri bitki ve meylere dokunmamanız sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

Bize Katıl !
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Kamp ve Doğa hayatı ile ilgili yeni yazılardan, gezilerden, tavsiyelerde haberdar olmak için abone olun.
Gizliliğinize saygı duyuyor ve korumayı ciddiye alıyoruz.

Bize Katıl!

Kamp & Karavan ve Doğa hayatı ile ilgili yeni yazılardan, gezilerden, tavsiyelerden haberdar olmak için abone ol.

Teşekkürler.

Eksik ya da hatalı girdiniz.

Bir cevap yazın

Doğa Yürüyüşü (Trekking) Nedir?

Send this to a friend