Salı, Haziran 15, 2021
info@keyifpesinde.com
Ne, Nedir ?

Bushcraft Nedir?

Bushcraft Nedir ?

Bushcraft ne demek, nedir ?

Bushcraft Nedir?

Doğada vakit geçirmek ve doğa sporlarıyla ilgilenmek isteyen çoğu kişinin ilerleyen zamanlarda merak ettiği bushcraft nedir sorusunun genel bir sözlük tanımımı bulunmamaktadır. Avusturya taraflarında hayatta kalma becerisi ya da hayatı idame  anlamında kullanılan bushcraft teriminin bir diğer soru şekli ise survival nedir sorusudur.

Hayatta kalma becerisi olarak kısaca tanımlayabileceğimiz bushcraft sadece doğada hayatta kalmak adına yapılan bir eylem değildir. Çoğunlukla kampçıların ilgilendiği bir alan olan bushcraft aslında doğada en az ekipmanla en çok işi yapabilmektedir. Bu işi yaparken kısıtlı ekipmanlarla sadece doğada bulunan malzemeleri kullanmak ya da doğadaki malzemelerle yeni bir şey üreterek onu amaç doğrultusunda kullanmaktır. Buradaki temel antreman doğa da kalınan zor durumlara karşı hazırlıklı olmaktır. Bu hazırlık aşamasında bir alet kullanmadan ateş yakmak, yön bulmak, avlanmak, su bulmak ve psikolojik tetiklemelere karşı hazırlıklı olmak gibi geniş bir beceri ve düşünsel gelişimi içermektedir.

Özellikle teknoloji ve şehirsel gelişimin çok arttığı bir yüzyılda hayatta kalmak için el becerilerini ve zekayı kullanmak çok ilgi çeken bir konu haline gelmiştir. Aslında bir açıdan baktığımız da bu sadece doğada işimize yarayacak bir disiplin değildir. Bu disiplin sayesinde gündelik yaşantımızda da tıpkı bir savaş ya da hayatta kalma iç güdüsünü kullanarak pratik çözümler ve daha yaratıcı bir hayal gücü oluşmasında çok yardımcı olur. Ayrıca oluşabilecek tehlikeli olaylara ya da maddi manevi sıkıntılara karşı soğukkanlılığını korumayı hedef doğrultusunda odaklanmayı ve hayata iyi yönde bakmayı öğreten bir disiplindir. Doğada hele ki kısıtlı imkanlarla yeni şeyler yaratmak bu ufak bir tencere tutucu ya da ip olsa dahi kesinlikle şehirde bulunamayacak bir şeydir.

Doğada Hayatta Kalmak

Bu zamana kadar survival ya da bushcraft hakkında bahsettiklerimiz genel olarak alıştırma ve pratik yapmak üzerinedir. Gerçek bir survival deneyimi kesinlikle profesyonel insanlarla birlikte yapılması gereken şahane bir deneyimdir. Bu deneyim içerisinde yanınıza sadece bıçak ve benzeri ufak bir aletle doğada en azından 72 saatlik bir süreci başarılı ve hayatta kalarak atlatmak vardır. Ülkemizde de olduğu gibi genellikle askerle üzerinde uygulanan bir disiplin çeşididir. Profesyonel bir asker olma yolunda ilerleyen bireyler eğitimlerinin son günlerinde sadece bıçak ve küçük bir çantayla adaya bırakarak 3 gün herhangi bir iletişim ve yardım olmadan yaşamasını sağlamaktır. Bu konuda sohbet ettiğim ve beraber 3 günlük bir survival deneyimi yaşamak istediğim özel kuvvetler askerinden aldığım birkaç bilgiye göre temin edebilirim ki profesyonel bir insan olmadan yapılması hayati riskler oluşturabilecek bir disiplindir. Bu yüzden denenmek isteniyorsa kesinlikle bilindik ve profesyonelliğinden şüphe olunmayan insanlarla birlikte yapılmalıdır.

Bu süreç içerisinde böcek ve yılan gibi hayvanları yemek, su bulmak ya da topraktan ve havadan su toplamak ve bol bol yürümek ile beraber doğayı tam anlamıyla okumayı öğrenebilirsiniz.

Ayrıca belirtmek gerekir ki hayatta kalmak yani survival istem dışı gerçekleşebilecek bir olaydır. Genel olarak kampçılıkta bir nevi uğraş olarak bu oluşabilecek istem dışı tehlikeye karşı hazırlıklı olmaya çalışmaktır. Bunun için kısa sürelerle doğada kendi başına ateş yakmak, ip yakmak gibi temel becerileri geliştirmenin yanı sıra doğadaki malzemelerle yeni araç ve gereçler yaratmayı da kapsar. Son olarak bu konuda söylenebilecek en yararlı söz şudur ki, hayatta kalmak mücadelesi sırasında temel prensip hayatta kalmanızı gerektirecek her türlü tehlike ve aksiyondan kaçınmanızdır.

Doğada Hayatta Kalmak İçin Temel Bilgiler

Doğada tek ya da grupla beraber bir şekilde kaldığınızda ilk yapmanız gereken şey sakinliğinizi korumaktır. Sakin kalmazsanız odaklanmakta ve de çözüm bulmakta çok zorlanırsınız bu yüzden ilk aşamada sakinliğinizi korumanız gerekir. Ardından elinizdeki malzemeleri, yerleşim yerine olan mesafeyi ve zamanı düşünerek bir hayatta kalma planı oluşturmalısınız. Eğer mesafeniz uzun ve zamanınız kısıtlıysa mesafeyi biraz kısalttıktan sonra gece kalmak için güvenli bir ortam oluşturmanız gerekebilir bu yüzden plan önemlidir. İkinci olarak temel etken sudur. Bölgeye bağlı olarak suyun nerede olduğunu ve nasıl ulaşabileceğinizi düşünmeniz gerekir.

Yön ve zamanı bulmak için kullanabileceğiniz en temel etken güneştir. Güneşe göre yaptığınız plan doğrultusunda vaktinizi de değerlendirerek gece için yakacak odun bulmalısınız, odun toplarken yüksek bir tepeye çıkarak etrafınızdaki yol, patika ve benzeri yerleşim yerlerine gidebilecek etkenleri de gözlemlemeniz sizin yararınıza olacaktır.

Belirlediğiniz yön doğrultusunda giderken belli aralıklarla işaret koymak, durduğunuz aman yüzünüzün aynı yön doğrultusunda olması, duraklama zamanlarında ya da başka bir işlem için ayrılmak durumda kaldığınızda bulunduğunuz yere gideceğiniz tarafı belli edecek şekilde işaret koymalısınız. Bahsettiğimiz gibi hayatta kalmanın temel kuralı hayatınızı riske edebilecek her türlü faaliyetten kaçınmanız ve uzaklaşmanızdır.

Bize Katıl !
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Kamp ve Doğa hayatı ile ilgili yeni yazılardan, gezilerden, tavsiyelerde haberdar olmak için abone olun.
Gizliliğinize saygı duyuyor ve korumayı ciddiye alıyoruz.

Bize Katıl!

Kamp & Karavan ve Doğa hayatı ile ilgili yeni yazılardan, gezilerden, tavsiyelerden haberdar olmak için abone ol.

Teşekkürler.

Eksik ya da hatalı girdiniz.

Bir cevap yazın

Yazıyı Paylaş
Send this to a friend